TİB 1955 Kuruluş – Geçmişi

Türkiye İzciler Birliği 1955 yılında kurulan, okul dışında izciliğin örgütlenmesi için düşünülmüş, il temsilciliklerine bağlı oba sistemi içinde, grup (küme-oymak-ocak) çalışmaları ile yaygınlık kazanmış, dernek modelinde, ancak tüm Türkiye’yi kucaklayan bir izcilik teşkilatıydı.

Kurucuların daha sonraki yıllarda devlet kadroları içinde görev alarak Türkiye İzciliği’ne yön vermeye devam etmeleri, bir açıdan da Türkiye İzciler Birliği’nin bir sivil toplum kuruluşu olarak etkinliğinin geri plana düşmesi sonucunu doğurdu. Derneğin adı 1970’ler de Türkiye ibaresinin kullanımının dernekler için sınırlanması sonucu İzciler Birliği Derneği olarak değiştirmek zorunda kalınmıştır. 12 Eylül 1980 askeri yönetimi tarafından her türlü dernek faaliyetleri askıya alındığında TİB – İBD’de de geçici olarak kapatıldı. Sonraki yıllarda dernek faaliyetlerine izin verildiğinde, tekrar açılması için son yönetim kurulu tarafından başvuru yapılmadığından, 1995’te dolan başvuru süresi ile bir daha açılmamak üzere kapatılmış ve varlıkları hazineye devrolmuştur.

Eski TİB’liler de bu güne kadar onu tarihin tozlu sayfalarına emanet edip, buruk bir anı olarak yüreklerinde taşımaya, yok olmayan anıları ile bugün bile anmaya devam etmektedirler.

Yeni TİB’liler de 1955 kuruluşlu TİB’in “gerçek izcilik” ideallerine 2014 kuruluşlu TİB çatısı altında devam etmektedirler.

  Translate »
  Donation

  Donations is Hope For Refugees

  £15 of £20 raised
  £ 5.00
  Select Payment Method
  Personal Info

  Credit Card Info
  This is a secure SSL encrypted payment.

  Notice: Credit Card fields are disabled. Please connect and configure your Stripe account to accept donations.

  Donation Total: £5.00

  Cart
  X